NA KRATKO O AUTOKLAVIMA:
Autoklav je nepogrešiv pratitelj u vašoj ordinaciji i, ruku na srce, njegovo djelovanje ne poznajete u potpunosti. Vaši pacijenti zbog toga, bar uobičajeno, nisu u opasnosti. Međutim, ugrožen je vijek trajanja autoklava, a u slučaju inspekcijskog pregleda i vaš novčanik.
Prema tehničkim karakteristikama i namjeni uporabe proizvođači danas dijele autoklave u tri skupine: klasa N, klasa S i klasa B.
AUTOKLAVI KLASE - N
Za klasu N značajno je da aparati imaju ugrađenu samo jednu posudu za dolijevanje čiste vode. Na početku sterilizacije autoklav spusti vodu u sterilizacijsku komoru i počne sa zagrijavanjem. Nakon završenog ciklusa aparat vrati ostatak pare i vode natrag u posudu s čistom vodom. Ta je vraćena tekućina doduše sterilna, ali ujedno i puna nečistoća i ulja s instrumenata koje smo sterilizirali. Prosječno je vrijeme koje potroše na sterilizaciju oko 45 minuta i vrlo su energetski rasipni. Prema briselskim preporukama autoklavi klase N ne bi se više smijeli upotrebljavati u ordinacijama.
AUTOKLAVI KLASE- S
Predstavnici klase S noviji su – vakuumski autoklavi. Dosta su brži od svojih prethodnika, energetski ekonomičniji i nisu rasipni s vodom. Digitalno upravljanje omogućuje nam mnogo programa sterilizacije. Možemo birati među ciklusima za tkaninu, plastiku, gumu i metale. Kod svakog od njih još i za pakiranu i nepakiranu sterilizaciju.
Ti autoklavi prije sterilizacije najprije istisnu zrak koji smo kod pakiranja zatvorili u vrećice i stvore vakuum u sterilizacijskoj komori. To kod početka procesa pripomogne bržem zagrijavanju autoklava. Za skraćenje vremena sterilizacije proizvođači su u svoje aparate ugradili isparivač. U njemu se minimalnom količinom vode stvori para, koju autoklav u trenutku kada je to potrebno spusti u tlačnu posudu. Optimalnoj i bržoj sterilizaciji doprinose i vakuumske crpke. One djeluju i tijekom procesa sterilizacije i omogućuju prolaz pare u sredinu sterilizacijskih paketa, dakle u unutrašnjost instrumenata i kirurških setova.
Vakuumski autoklavi nakon završenog ciklusa sterilizacije imaju i fazu intenzivnog sušenja vakuumskom crpkom. Ako su vaši instrumenti pakirani u sterilizacijske vrećice, ta faza traje 10 minuta, a bez vrećica 5 minuta. To znači da bez vrećica cjelokupni proces, uključujući sušenje, može trajati dobrih 10 minuta, što je usporedivo s vremenom obrade pojedinog pacijenta.
Svi autoklavi klase S imaju i mogućnost priključka na vodovodnu mrežu preko demineralizatora. Zbog toga ne trebamo svakih nekoliko dana voditi brigu o dolijevanju svježe destilirane vode u uređaj. Unatoč tome morate voditi brigu o pročistačima ili filtrima demineralizatora, koje treba mijenjati svakih nekoliko mjeseci.
AUTOKLAVI KLASE - B
Autoklav iz klase B u osnovi je jednak autoklavu iz klase S. Glavna je razlika u tome što ima dodatno intenzivnije višestruko vakuumiranje prije početka sterilizacije i nakon nje.
Prema preporukama struke takvi bi se autoklavi trebali upotrebljavati u kirurškim ordinacijama, odnosno svuda gdje postoji potreba za sterilizacijom debljih setova, na primjer onih pripremljenih za operativne zahvate. U tu namjenu ima izdržljiviju vakuumsku crpku, sličnu programsku opremu, a tehnički je praktično jednak aparatu klase S.
DOBRO JE ZNATI:
Bez obzira na to kojoj klasi pripada vaš autoklav, on je još uvijek samo uređaj, koji će vam najbolje služiti ako ćete kod instalacije imati dovoljno vremena i upoznati se s uputama za uporabu.
Još nekoliko zlatnih savjeta:
- Zatvorene vrećice s instrumentima slažite na pladanj s papirom prema gore. Tako omogućujete brži prolaz pare u i iz vrećice tijekom sterilizacije i sušenja.
- Kada na pladnjeve stavljate istovremeno više vrećica jednu na drugu, neka teži setovi budu ispod, a lakši na vrhu.
- Sterilizirajte uvijek na završetku rada. Nakon završene sterilizacije djelomično otvorite vrata komore. Tako će sljedeći dan vrećice biti suhe. Tijekom hlađenja sterilizacijske komore dolazi do kondenzacije. Ako su vrata zatvorena, sljedećeg će jutra u sterilizacijskoj komori biti vlaga.
- Prije sterilizacije treba sve instrumente temeljito i ako je moguće pod tlakom isprati demineraliziranom vodom. Krv, koja se nakon zahvata još uvijek zadržava na metalu, korozivna je. Posebnu pozornost posvetite ispiranju na pregibima, spojevima i mrtvim kutovima. Tamo su štetni neisprani ostatci dezinfekcijskih sredstava. Ako instrument detaljno ne očistimo, počne brže hrđati. Baš je tako na udaru i sam autoklav: tijekom procesa sterilizacije vakuumska crpka posrče alkohol i dezinfekcijsku tekućinu s neočišćenih instrumenata. Oboje skraćuje životnu dob membranama u vakuumskim i vodenim crpkama te brtvilu na vratima, dakle plastičnim i gumenim dijelovima. O takvim nedosljednostima često, već nakon nekoliko godina, svjedoči obojenje inače nehrđajuće sterilizacijske komore, koja tako reagira na prisutnost kruženja agresivnih ostataka u sterilizacijskim ciklusima.
ŠTA GOVORE PROPISI:
Što nam o autoklavima govore propisi?
- Kako bi osigurali sigurno djelovanje za sve korisnike, svi autoklavi koje možete kupiti u EU moraju imati certifikat CE. Ta oznaka jamči da svi koji su proizvedeni u EU imaju jednaku programsku shemu i iste minimalne standarde kvalitete te tako omogućuju provođenje standardiziranih načina sterilizacije.
-Svi uređaji koje upotrebljavate u zubnoj ordinaciji moraju, po zakonu o zaštiti na radu , svake godine biti pregledani jesu li još sigurni za uporabu. Nakon pregleda ovlašteni serviser izda vam službenu potvrdu. Provođenje zakona nadziru inspektori zaštite na radu, a zaprijećena je i kazna za odstupanja.
ZA KRAJ:
Vremena kada autoklave nije trebalo održavati prošla su. Zbog sofisticiranosti uređaja, ugrađenih senzora temperature, tlaka, vakuuma i ostalih sklopova autoklave treba redovito obnavljati. Proizvođači propisuju godišnji servis i održavanje specifično za svaki tip autoklava posebno. Obično nas, s obzirom na frekvenciju rada autoklavom (neki kod 500, a neki nakon 1000 obavljenih sterilizacija) već prije na to može upozoriti sam uređaj, koji na displeju napiše znak za SERVIS. Serviser, osposobljen od strane proizvođača, zatim izvede pregled propisanih točaka i paketom za godišnje održavanje zamijeni više dijelova, kao što su: isparivač, vodilice vrata sterilizacijske komore, vakuumska crpka, filtri, brtvila, cjevčice i sl. Ako se ne bi zamijenili, oni bi, zbog istrošenosti odnosno promjene na materijalu, mogli uzrokovati ozljedu ili čak smrt osobe koja upravlja autoklavom. Morate, naime, znati da autoklav u fazi sterilizacije kod 134⁰C i s tlakom 2,5 bara stvara na vrata sterilizacijske komore čak 1,5 tone pritiska.
VIJEK TRAJANJA AUTOKLAVA:
Vijek trajanja autoklava ne ovisi o starosti, već o broju sterilizacija koje je aparat obavio. A uz uvažavanje gore napisanog može obaviti i preko 5000 sterilizacija. Više informacija možete naći na www.autoklavi.hr.
Želimo vam zadovoljstvo kod uporabe vašeg autoklava.